PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=684445}

Pozostawieni

The Leftovers
7,4 21 454
oceny
7,4 10 1 21454
8,6 9
ocen krytyków
Pozostawieni
powrót do forum serialu Pozostawieni

Jak dla mnie serial jest w zasadzie kopią Lostów. Twórca serialu, D. Lindelof robił też losta.
I o ile Lost był czymś nowym wtedy i jedynym w swoim rodzaju... to Leftovers budzi moje mieszane uczucia.

W Loście motywem przewodnim było tytułowe zagubienie. Wszyscy bohaterowie byli na swój sposób zagubieni. I na wyspie i w życiu.

Tutaj motywem przewodnim jest strata - tytułowe pozostawienie.

Mamy cały arsenał środków, stosowanych wcześniej w Lostach:

1) Przeplatanka miedzy teraźniejszością, przeszłością i przyszłością... przetykana nawet podobnym motywem dźwiękowym ;ppp

2) Motywy nadprzyrodzone - i tu i w Loscie bardzo mocno obecne.

3) Motywy super zaawansowanych technologii.

4) Motyw sekty, fanatyków, których motywów działania nie znamy (popatrzcie na białych palaczy i The Others z losta).

5) Motyw człowieka wiary (John Locke i pastor tutaj).

6) I najważniejsze - motyw rozważań nad ludzkimi zachowaniami w obliczu straty. Celowe nie dawanie odpowiedzi. Nęcenie widza wątkami sci fi lub fantasy. Które oczywiście nie są wyjaśniane później.

I szczerze... gdyby Leftovers było pierwsze - podobałoby mi się.
Ale nie jest.
Mam poczucie, że Pan Lindelof dwa razy wziął kasę za to samo.

Karmi nas tymi samymi motywami i wątkami tylko w innych konfiguracjach i scenografii.

Całość ma oczywiście być metaforą do rozważań o stracie i radzenia sobie znią. Na różne sposoby... tyle, że dla mnie jest to mocno przekombinowane. Nie chce mi się nawet szukać interpretacji tego całego miksu, który nam zaprezentowano.

Ja tego nie kupuję.

ocenił(a) serial na 10
aa2xa

Serial jest na podstawie książki Toma Perrotty więc Lindelof nikogo tutaj nie oszukuje.

ocenił(a) serial na 5
Buker7

twórca stosuje drugi raz te same sprawdzone chwyty co w Lostach. Tylko czas poszedł do przodu, konkurencja serialowa jest o niebo większa i to co się sprawdzało kiedyś, teraz już niekoniecznie.

Jako widz Losta czuje się nieco oszukany, jakby ktoś wciskał mi to samo pod pozorami czegoś nowego.

ocenił(a) serial na 10
aa2xa

Ale nie jest to uwarunkowane tym że stosuje sprawdzone chwyty, tylko tym że kurczowo trzyma się oryginału. Widziałem LOST i Pozostawionych i nie widzę tutaj większego związku poza paroma drobnymi chwytami. "Leftovers" to serial wykraczający poza jakiekolwiek ramy i schematy.

aa2xa

Pełna zgoda. Po obejrzeniu Lost ciężko nie wychwycić tych samych motywów zastosowanych w The Leftovers.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones